Biomaterials Library (Biomedžiagų biblioteka) – tai pirmoji Lietuvoje inovatyvių, ekologiškų bei aplinkai draugiškų medžiagų kolekcija, kurią kuria biomedžiagų tyrėja, Lietuvos dizaino forumo (LDF) narė Austėja Platūkytė. Šioje bibliotekoje yra kaupiami biomedžiagų pavyzdžiai, kurie ne tik padeda susipažinti su naujausiomis tvaraus dizaino tendencijomis, bet ir fiziškai tyrinėti medžiagas – paliesti, pajausti jų tekstūras, paviršius, pastebėti estetiką bei įvertinti funkcines savybes dalyvaujant kūrybinėse dirbtuvėse.
Bibliotekos tikslas – skatinti tvarų dizainą ir žiedinės ekonomikos veikimą, sujungiant mokslą, technologijas, gamtą bei kūrybiškumą. Ji veikia kaip platforma, kurioje studentai, įmonės ir kūrėjai gali atrasti įkvėpimo, atrasti alternatyvas bei sprendimus, kaip gamybos procesus ir produktus paversti draugiškesniais aplinkai. Biomedžiagų biblioteka taip pat prisideda prie Europos žaliojo kurso įgyvendinimo, siekdama skatinti tvarių sprendimų priėmimą ir klimato nuokrypio stabilizavimą. Tai ne tik žinių ir idėjų šaltinis, bet ir erdvė, skatinanti praktišką biomedžiagų panaudojimą įvairiuose projektuose.
Austėjos Platūkytės iniciatyva buvo parengtas projektas „Kūrybinės biomedžiagų dizaino dirbtuvės”. Jo metu buvo įgyvendinti penki, skirtingomis temomis parengti kūrybinių biomedžiagų dizaino dirbtuvių renginiai, kuriuos vedė Lietuvos ir užsienio menininkai: gyvų medžiagų etikos dirbtuvės su menininku ir tyrėju Jan Georg Glöckner; grybienos paruošimo ir auginimo dirbtuvės su mokslininku ir medžiagų tyrėju Matu Gavenausku; vietinių žemdirbystės atliekų panaudojimo dirbtuvės su interjero dizainere ir VDA magistrante Vilte Adomavičiūte; biomedžiagų dizaino dirbtuvės „Naujojo medžiagiškumo paieškos” su tekstilės menininke bei medžiagų tyrėja Indre Spitryte-Mikucke; biokompozitinės medžiagos gamybos dirbtuvės “Out of the woods” su produkto dizainere Evelina Kudabaite.
Kūrybinėse biomedžiagų dizaino dirbtuvėse dalyviai gilinosi į aplinkai draugiškų medžiagų kūrimo procesus, mokėsi eksperimentuoti su proporcijomis ir tyrinėjo biomedžiagų savybes. Daugiausia dėmesio buvo skiriama kūrybiniam procesui ir dalyvių supažindinimui su skirtingų biomedžiagų teikiamomis galimybėmis, išbandant įvairias medžiagų apdirbimo technikas ir taikant jas nesudėtingų objektų kūryboje. Į šiuos nemokamus renginius dalyviai buvo kviečiami užsiregistruoti atviro kvietimo metu bei dalyvauti penkiuose skirtinguose dirbtuvių užsiėmimuose.
Kūrybinių dirbtuvių veiklos vyko 2023 m. įkurtoje Biomaterials Library erdvėje (Studija Nr. 32, menų komplekse SODAS 2123, Vitebsko g. 23, Vilnius), kuri yra pirmoji ir vienintelė visoje Lietuvoje bei Baltijos šalyse, visiems laisvai prieinama medžiagų tyrinėjimo vieta, kuri atspindi dabartines draugiško aplinkai dizaino ir gamybos tendencijas. Čia galima rasti nuolatinę fizinių biomedžiagų pavyzdžių kolekciją, kurioje pateikiama informacijaa apie medžiagų savybes, galimą jų pritaikymą, kūrėjų kontaktus bei QR kodus, nukreipiančius į virtualią bibliotekos ekspoziciją internetiniame puslapyje.
2024 m. vykusios kūrybinės dirbtuvės reikšmingai praturtino kultūrinį ir meninį lauką, pristatydamos netradicines meninės raiškos formas ir skatindamos tvarią kūrybinę praktiką. Projekto metu buvo pasiekti reikšmingi rezultatai, prisidedant prie kūrybinių biomedžiagų dizaino srities plėtros ir tvarumo idėjų sklaidos.
Šis naujų biomedžiagų tyrinėjimas skatina inovatyvių, ribas plečiančių meno formų atsiradimą bei visuomenės supratimą apie tvarumą bei aplinkosaugą.
Sėkmingai įgyvendinus visas kūrybines biomedžiagų dirbtuves planuojama galutinė paroda, kurioje bus pristatyti projekto rezultatai ir proceso dokumentacija. Paroda vyks menų komplekse SODAS 2123 kartu su pirmuoju 2025 m. OPEN SODAS renginiu vasario 6 d.
Projekto partneriai: SODAS 2123, LTMKS, VDA, VDA DIC, EKODA
Projektą „Kūrybinės biomedžiagų dizaino dirbtuvės“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba