skip to Main Content
Šiais metais Lietuvos „Dizaino savaitė“, organizuojama asociacijos „Lietuvos dizaino forumas“, vyksianti spalio 11-17 d., kviečia drauge peržengti visas įmanomas sąvokas, apibrėžimus bei mąstymo, apie dizainą ir jo esmę, ribas!

Asociacija skelbia, jog šių metų dizaino festivalio spalva – geltona Illuminating, o tema – simbiozė. Šis žodis apima nemažą kiekį terminų (mutualizmą, parazitizmą ir t.t.) ir originaliai yra randamas bei naudojamas biologijos moksluose. Simbiozė – ilgalaikis ryšys tarp skirtingų rūšių organizmų, kurio paprasčiausias paaiškinimas būtų toks, jog žodis kildinamas iš graikų kalbos žodžio symbiosis, reiškiančio sugyvenimą. Tai stebinantis ir žavintis tarprūšinės sąveikos pavyzdys, randamas gamtoje. Būtent dėl simbiozės įvairūs organizmai ne tik lengviau išgyvena ar dauginasi, bet ir sugeba išsivystyti iki naujų gyvybės formų atsiradimo.

Lygiai taip pat, kaip ir bet koks kitas gyvas organizmas ar procesas, dizainas taip pat geba mutuoti ir prisiderinti prie esamos aplinkos, ir jos veiksnių. Dizaineriai, kūrėjai, arba geba įžvelgti originalius saitus tarp to kas jau sukurta ir to, ko visuomenei reikia, arba ne, tad visko pasekoje – visuomenė arba turi daug gero arba blogo dizaino pavyzdžių. Jį kuriančio asmens ar jų grupės tikslas turėtų būti išgrynintų vertybių siekimas pasitelkiant intuityvumą ir novatorišką, tvarią, naują ir sąžiningą dizaino formą bei kalbą, nes parazituojantis dizainas mūsų laikais nebeturi vietos – jo tiesiog per daug.

Šalies dizainą ir verslą vienijantis Lietuvos dizaino forumas, atsakingas už „Dizaino savaitės“ festivalį jau 16 metų, šiemet kviečia apsižvalgyti ir atidžiau panagrinėti dizainą. Gyvenant tarp nuolatinės tikrovės bei virtualios realybės (reality vs digital world) ir lyg balansuojant egzistencinius pojūčius tarp dviejų dimensijų pasaulių, neišvengiamai kyla klausimai apie tai, kas tikra ir būtina, o kas atmestina ir nereikalinga ar net žalinga. Dizainas ir jo aplinka – ne išimtis.

„Vienas iš svarbiausių šiandieninio dizaino aspektų yra gal kiek pabodęs, tačiau kaip niekada aktualus tvarumas. –  teigia asociacijos vykdančioji direktorė Gabija Vanagė. – Tai ne tik tvarios medžiagos, bet ir tvarus mąstymas, kuomet tiek kuriantis, tiek ir produktą gaminantis ar jį naudojantis, susimąsto apie objekto reikalingumą ir funkcionalumą kasdienybėje. Tad kokia yra simbiozė tarp lietuviško dizaino ir tvarumo arba tarp lietuviško tvaraus naudojimo ir to, ką lietuviai dizaineriai siūlo rinkai?“

 

„Idėja organizuoti Lietuvoje dizaino savaitę kilo dar 2005 metais. Eigoje konsultavomės su Milano (Italija) ir Eindhoveno (Olandija) dizaino savaičių organizatoriais. Nuo jų skiriamės tuo, kad lietuviškas festivalis apima net 6 miestus, todėl jame gali dalyvauti tiek žinomi pasaulyje gamintojai, tiek pavieniai kūrėjai dirbantys lokalioje rinkoje. Kasmet renginiai ir ekspozicijos stebina bei supažindina visuomenę su naujausiais Lietuvos ir užsienio dizainerių kūriniais. Turėjome svečių iš visos Europos, bendradarbiaujame su ambasadomis ir kitų šalių dizaino asociacijomis, esame Europos dizaino asociacijos BEDA nariai, todėl „Dizaino savaitėje“ dalyvauja ir gaminius renginiuose pristato žymiausi prekiniai ženklai. Tikimės, kad gerasis dizaino virusas nugalės blogąjį COVID-19, o dizaineriai pasiūlys ne vieną įdomų sprendimą sparčiai besikeičiančiam gyvenimo būdui.“- sako vienas iš Lietuvos dizaino forumo steigėjų ir Lietuvos dizaino savaitės organizatorių Vytautas Gurevičius.

Šiais metais „Dizaino savaitė“ įveda naujų, online renginių galimybę. „Matydami, jog didžioji dalis Europos dizaino savaičių absoliučiai sėkmingai prisitaikė prie pandemijos didelę dalį programų perkeldami į virtualias erdves, mes tai darysime taip pat. –  pasakoja G. Vanagė. – Dalyviai turės galimybę ir toliau teikti paraiškas „Dizainerio vitrinai“, „Ekspozicijai“, „Edukacinėms dirbtuvėms“ ir „Renginiams“ gyviems formatams organizuoti (kiekvieno renginio organizatorius užtikrins atitikimus galiojančioms pandeminėms sąlygoms) bei taip pat registruoti ir online dizaino renginius. Toks sprendimas buvo sąlygotas ne tik rinkos pasikeitimų, tačiau ir noro suteikti lietuviškam dizainui galimybę būti pamatytam tiek gyvuose renginiuose, tiek ir namie nuo patogios sofos. Iš esmės norime suteikti visas galimybes dizaineriams pasiekti auditorijas taip, kaip patiems atrodo geriausia; šiemet jiems svarbiausia – išsirinkti savireprezentacijos formą festivalio metu.“

Taip pat dizaino festivalis nusprendė atgaivinti „Profi“ renginį, kuris –  kadaise buvęs tradicine festivalio dalimi, renginių formatu. Kaip teigia organizatoriai, šis renginių ciklas išsiskiriantis tuo, kad profesionalai – dizaino studijos, interjero salonai organizuoja renginius skirtus dizaino ir architektūros lauko specialistams ir profesionalams, kurie galės dalyvauti tik išskirtinai su pakvietimais. „Profi“ – privatūs renginiai, kurių metu įmonės, prekių ženklai bei dizaino studijos turi išskirtinę galimybę prisistatyti patys ir naują produkciją.

Dar šiais metais „Dizaino savaitė 2021“ programą papildys naujas renginys, tarptautinė dizaino konferencija „Design Talks“, kurią moderuos Justina Klyvienė, „Design Thinking” metodikos specialistė, inovacijų laboratorijos „Future Leadership“ įkūrėja. Taip pat vyks tradicinių nacionalinio prizo „GERAS DIZAINAS“ konkurso apdovanojimų ceremonija bei nominantų parodos atidarymas. Paraiškų priėmimas į konkursą bus skelbiamas nuo birželio mėnesio. Standartiškai komisiją sudarys užsienio šalių dizaino ekspertai.

Asociacija „Lietuvos dizaino forumas“ kviečia nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio pildyti dalyvių paraiškas DIZAINO SAVAITĖ 2021. Paskutinė data paraiškoms pateikti – rugsėjo 10 d. Organizatoriai ragina nelaukti iki paskutinės minutės ir pradėti registraciją jau dabar! Na, o detalesnė „Dizaino savaitė 2021“ programa bus paskelbta rugsėjo mėnesį.

Daugiau apie festivalį – https://dizainosavaite.lt/apie/

Paraiškų formos ir jų teikimas – https://dizainosavaite.lt/paraiska/

Festivalio organizatorius – Lietuvos dizaino forumas

Festivalio rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba

Informacinis partneris – žurnalas „Centras/Interjeras“, LRT, JcDecaux

Rėmėjas – UAB Lonas

Back To Top