skip to Main Content

Biomedžiagų tyrėja, interjero dizainerė ir architektė, Lietuvos dizaino forumo narė Viltė Adomavičiūtė rengia inovatyvius, tvarumą ir ekologiją puoselėjančius projektus, kurie padeda spręsti globalias vartotojiško dizaino pasaulio problemas. Projektais, kuriuos jau įgyvendino V. Adomavičiūtė, siekiama ne tik moksliškai, techniškai, bet ir kūrybiškai pažvelgti į biomedžiagų naudojimo galimybes kuriant interjero ir eksterjero dizainą.

 

Kas yra ,,Hempforma“ ir ,,Kanabetologika“?

„Hempforma“ ir „Kanabetologika“ – tai projektai,  orientuoti į tvarių dizaino sprendimų kūrimą, naudojant natūralias ir inovatyvias medžiagas. Juose ypatingas dėmesys skiriamas pluoštinių kanapių (lot. Cannabis sativa L.) stiebams. Šių projektų tikslas – sukurti estetiškus, funkcionalius ir ekologiškus produktus, leidžiančius sumažinti CO₂ emisiją ir  modernizuoti tradicines medžiagas bei technologijas.

„Hempforma“ projektas yra sutelktas į akustinių plokščių gamybą, jame tvarumas dera su estetika ir praktiškumu. Kanapių pluoštą ir bioplastikus naudojanti projektų autorė siekia pasiūlyti alternatyvą tradicinėms ir neatsinaujinančioms akustinėms medžiagoms. Šias plokštes galima pritaikyti tiek privačių namų, tiek viešosiose erdvėse – visur, kur reikia efektyvios garso izoliacijos ir estetiškai patrauklaus dizaino.

,,Kanabetologika“ – tai vienas pirmųjų pasaulyje technologinių bandymų. Naudojant natūralius pigmentus, presuotos žemės technologija taikoma statyboms. Šis projektas ypatingas tuo, kad tradicinė presuota žemė derinama su kanapių pluoštu. Tai leidžia sukurti ne tik ekologišką, bet ir estetiškai patrauklią sienų struktūrą.

„Kanabetologika“ pabrėžia vietinių medžiagų svarbą bei tvarumo principų integraciją į šiuolaikinį dizainą ir statybą. Sukurtos sienos yra tvirtos, ilgaamžės ir estetiškai unikalios – natūralūs pigmentai suteikia sluoksniuotas spalvų tekstūras. Jos sustiprina vizualinį įspūdį ir paverčia sienas interjero dekoro dalimi. Šis eksperimentas suteikia naujų galimybių modernizuoti tradicinius statybos metodus, rinktis vietines žaliavas ir taip prisidėti prie tvaresnių, aplinkai palankesnių sprendimų paieškos.

Koks pagrindinis projektų tikslas?

Tikslas – biomedžiagų iš pluoštinių kanapių potencialą pritaikyti pramoninio dizaino ir statybos sektoriuose.

Projektas skirtas ekologiškų kanapių spalių kompozitų kūrimui. Jie galėtų būti pritaikomi įvairiose srityse – nuo individualių dizaino iki stambių statybos objektų. Pluoštinės kanapės yra unikali medžiaga: šis greitai atsinaujinantis šaltinis palaiko ekologinę pusiausvyrą ir atveria naujų galimybių pramonei, ypač kai reikia termoizoliacinių ir akustinių sprendimų. Projektais siekiama prisidėti prie globalių aplinkosaugos ir tvarios gamybos problemų įveikimo, pabrėžiant, kad kanapės gali tapti plačiai pritaikoma industrine medžiaga. Pavyzdys gali būti  kanabetonas – mišinys iš kanapių spalių, kalkių ir kitų natūralių priedų. Tai tvirta, lengva, kvėpuojanti ir aplinką tausojanti statybinė medžiaga – inovatyvi tradicinio betono alternatyva. 

Pagrindinė tyrimų hipotezė – pluoštinė kanapė yra natūrali ir aplinkai draugiška medžiaga, turinti didelį potencialą akustinių sprendimų srityje. Kanapių pluoštas gali būti naudojamas kuriant tvarias akustines ir dekoratyvias medžiagas, nes jis efektyviai sugeria garsą ir pasižymi ilgaamžiškumu. 

Atsakingas požiūris į kanapių naudojimą – Zero Waste ir žiedinė ekonomika

Vienas iš pagrindinių šio projekto uždavinių – parodyti, kaip atsakingai galima naudoti kiekvieną pluoštinės kanapės dalį ir taip mažinti atliekų kiekį. Tai atspindi Zero Waste filosofiją, prisideda prie žiedinės ekonomikos bei žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo.

Projektu skatinami tiek moksliniai tyrimai, tiek inovacijos, orientuotos į kūrybingą ir tvarų kanapių naudojimą. Tai yra žingsnis į priekį, siekiant kurti tvarią pramonę, besiremiančią atsinaujinančiais ir atsakingai naudojamais gamtos ištekliais. Šių projektų rezultatai gali turėti stiprų poveikį ne tik aplinkosaugai. Jie leis sukurti ilgalaikes, inovatyvias medžiagas, pritaikomas įvairiuose pramonės sektoriuose.

Projektas puikiai atliepia Naujojo europinio bauhauzo (NEB) tikslus, nes jame susijungia trys esminiai NEB principai: estetika, tvarumas ir įtrauktis (angl. Beautiful, Sustainable, Together). Šie principai yra integruoti į visus projekto etapus – nuo medžiagų pasirinkimo iki produktų kūrimo ir jų praktinio pritaikymo dizaino srityje.

Kokias problemas sprendžia šie projektai dizaino ir tvarumo srityse?

Šis projektas sprendžia esmines šiuolaikinio dizaino ir tvarumo problemas, pasiūlydamas novatoriškas ir ekologiškas alternatyvas tradicinėms, neatsinaujinančioms medžiagoms, kurios daro didelį neigiamą poveikį aplinkai. Pluoštinės kanapės ir jų produktai, tokie kaip spaliai, pluoštas ir kanabetonas, atveria galimybes tvariai naudoti medžiagas. Kanapės yra greitai augantis ir visiškai perdirbamas augalas. Jas naudojant, mažinamas atliekų kiekis, tausojami ištekliai ir didinamas tvarumas.

Statybų sektorius, vienas didžiausių CO₂ emisijos šaltinių pasaulyje, gali rinktis  kanabetono ir kitų kanapių pagrindu sukurtus produktus, kad sumažintų taršą ir taip prisidėtų prie klimato kaitos stabdymo. Be to, projektas tiesiogiai sprendžia garso valdymo problemas, aktualias tiek viešosioms, tiek gyvenamosioms erdvėms. Kaip jau minėta, akustinės plokštės, pagamintos iš kanapių pluošto, pasižymi išskirtinėmis garso sugerties savybėmis ir aukšta, šiuolaikinius dizaino standartus atitinkančia estetine verte.

Projektas taip pat akcentuoja vietinių ir lengvai prieinamų medžiagų svarbą, kurios leidžia sumažinti transportavimo sąnaudas. Inovacijos, tokios kaip presuotos žemės technologijos pritaikymas kanapių statybose ar kanabetonas, demonstruoja, kaip tvarumas gali būti integruojamas į modernų dizainą ir architektūrą. Jos skatina eksperimentuoti su natūraliomis ir tvariomis medžiagomis. Šis projektas ne tik sprendžia ekologines ir pramonės problemas, bet ir žadina kūrybiškumą, formuoja atsakingą požiūrį į gamtos išteklių naudojimą. Taip jis prisideda prie žiedinės ekonomikos, žaliojo kurso tikslų ir Naujojo europinio bauhauzo vizijos įgyvendinimo.

Kokius konkrečius rinkos ir dizaino kūrėjų bei vartotojų segmentus norima pasiekti ir kam gali būti aktuali tokia produkcija?

Šių projektų produkcija yra aktuali keliems specifiniams rinkos ir dizaino kūrėjų bei vartotojų segmentams.

Visų pirma, interjero dizaino sektoriui ir profesionaliems dizaineriams, kurie ieško ekologiškų ir estetiškai patrauklių medžiagų savo projektams. Akustinės plokštės iš kanapių pluošto gali būti puikus pasirinkimas, norint sukurti vizualiai įspūdingą ir kartu funkcionalią erdvę, kurioje efektyviai valdomas garsas.

Antra, baldų gamintojams. Kanapių pluošto biokompozitai leidžia kurti lengvus, tvirtus ir ekologiškus baldus.

Trečia, statybų sektoriui ir architektams, kurie projektuoja energiją taupančius, tvarius pastatus. Jie taip pat gali suprasti šios produkcijos vertę. Kanabetonas ir presuotos žemės technologija su kanapių pluoštu suteikia galimybę kurti ilgaamžes ir tvarias konstrukcijas.

Ketvirta, viešųjų erdvių sektoriui – biurams, mokykloms, vaikų darželiams, kultūros ar sporto centrams, bankams, prekybos centrams, kavinėms, restoranams ir kt. Šiose erdvėse ypač svarbus efektyvus garso valdymas ekologiškomis priemonėmis.

Galiausiai, šie produktai yra aktualūs tvarumą vertinantiems individualiems vartotojams, kurie ieško sprendimų savo namams ar verslui, atsižvelgdami į ekologines vertybes.

Kaip Jūsų produktai iš kanapių gali būti pritaikomi skirtingai aplinkai, atsižvelgiant į vartotojų poreikius ir biudžetą?

Kūrinius, sukurtus iš kanapių medžiagų, galima lengvai pritaikyti įvairiuose dizaino projektuose, atitinkančiuose tiek estetinius, tiek funkcinius poreikius. Šį rudenį tarptautinėje medienos ir baldų technologijų parodoje „DREMA 2024“ Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kūrybinio tarpdisciplininio Naujojo europinio bauhauzo – NEB tyrimų centro stende buvo pristatytas „Tylos kambario“ prototipas, skirtas biurams ar kitoms viešosioms erdvėms. Jis pabrėžė akustines kanapių medžiagų savybes bei jų potencialą kuriant tvarias ir inovatyvias darbo erdves.

Kanapių medžiagos taip pat naudojamos interjerams rengti, pavyzdžiui, „Sweet Love Cafe“ kavinėje Vilniuje, Totorių g. 3, pagrindinio prekystalio siena buvo sukurta naudojant presuotos žemės technologiją kartu su kanapių pluoštu. Šis unikalus interjero elementas ne tik suteikia išskirtinio charakterio kavinės erdvei, bet ir parodo, kaip tvarios medžiagos gali būti integruotos į visuomenines patalpas. Jos suteikia galimybę prisidėti prie žaliojo dizaino idėjų sklaidos.

Pluoštinių kanapių gaminiai gali būti pritaikomi įvairiai aplinkai ir poreikiams – nuo smulkių interjero elementų iki didelių statybos projektų, leidžiančių tenkinti tiek mažą, tiek didelį biudžetą turinčių vartotojų poreikius.

Norinčius sužinoti daugiau informacijos apie kanapių medžiagų panaudojimo galimy

bes ir jų pritaikymą, autorė kviečia daugiau informacijos rasti internetiniame puslapyje hempforma.com bei apsilankyti „Cannamama.eu“ studijoje, esančioje Labdarių g. 4, Vilniaus centre. Tai nuolatinė ekspozicijos vieta, kurioje eksponuojami tyrimai ir projektai, atskleidžiantys, kaip šios inovatyvios medžiagos gali būti taikomos tiek interjero, tiek architektūros srityse.

Back To Top