skip to Main Content

Rūta Būtėnaitė – Vilniaus dailės akademijos Tekstilės katedros docentė, VDA dizaino krypties meno doktorantė. Nuo 1994 metų dalyvauja tekstilės meno, dizaino parodose, mugėse, simpoziumuose Lietuvoje bei užsienyje. Nuo 2000 metų pagrindinė kūrybos kryptis – vienetinių rankų darbo grindų kilimų dizainas individualiems ir visuomeniniams interjerams. Jos kurti kilimai yra JAV, Austrijos, Anglijos, Latvijos bei Lietuvos privačiuose interjeruose. Pastaruoju metu rašo specializuotoje spaudoje tekstilės istorijos bei dizaino temomis.

PORTFOLIO

***

INTERVIU SU RŪTA BŪTĖNAITE

Iš kur atsirado įkvėpimas kūrybai? 

Kultūrinė atmosfera šeimoje, lankomos parodos, buvimas šalia rašytojų, dailininkų, besilankiusių mūsų namuose – natūralus akstinas, atvedęs į Vilniaus dailės akademiją. O 2000 metais įvykęs kilimų projektavimo simpoziumas AB ,,Kilimai“ Lentvaryje, prizinė vieta bei kvietimas dirbti dizainere nubrėžė aiškias gaires tolimesnei kūrybos krypčiai. Įkvėpėjai? Kiekvieną kartą vis kita šeima, kuriai specialiai kuriamas kilimas, o su juo – ir namų tradicija, -yra vienas stipriausių įkvėpimo šaltinių. Plintanti tradicija Lietuvoje savo namuose turėti ne masinį, o autorinį, dizainerio sukurtą kilimą. Kūrybingi VDA tekstilės katedros studentai, kuriems dėstau – taip pat akstinas nesustoti vietoje. Be abejonės, stilingas, kokybiškas, inteligentiškas interjero dizainas, kitų dizainerių darbai, istoriniai artefaktai – visa tai taip pat įkvepia. Išbandžius darbą Lietuvos tekstilės įmonėse, atėjo suvokimas, jog didžiausias galimybes savo užsakovams galiu pasiūlyti tik būdama nepriklausoma dizainerė ir turėdama savo nuosavą projektavimo studiją, kai neturi būti lojali vienam gamintojui, o gali rinktis skirtingus pasaulio gamintojus, technines galimybes, pluoštus ir t.t.

Kokios svarbiausios medžiagos naudojamos gamybos procese? 

Per tūkstantmečius pagrindinis ir tinkamiausias pluoštas kilimams visada buvo vilna, tad iš jos ir audžiami kokybiški vienetiniai, beveik nesunešiojami kilimai. Šiuo metu dažnai įaudžiamas ir viskozės pluoštas, suteikiantis tauraus blizgesio atskiroms kilimo detalėms. Pagrindinis mano projektuojamų kilimų gamybos procesas vykdomas užsienyje, rimtose kilimų dirbtuvėse, galinčiose užtikrinti puikias technologines galimybes, plačią spalvinę skalę, netikėtas pluoštų tekstūras.

Deja, pati audžiu tik išskirtinius parodinius kilimus ar prototipus, kadangi audimas- daug laiko reikalaujantis procesas. Tą laiką mieliau skiriu susitikimui su savo užsakovais ir kilimų projektavimui, dėstymui Vilniaus dailės akademijoje, gamybos niuansus užleisdama šios srities audimo specialistams.

Pirmasis sukurtas dizaino objektas ir jo šiandieninis likimas

Pirmi sukurti ir įvykdyti dizaino objektai – kilimai Lentvario kilimų audimo bendrovėje ,,Kilimai“. Juos įsigijo Lietuvos pirkėjai. Tikiuosi jie jaučia visas teigiamas emocijas, projektuojant sudėtas į mano kilimus.

Mėgstamiausias baldas/daiktas 

Neįsivaizduoju namų be kilimo. Tai stipri emocinė zona, ant kurios susirenka šeima buvimui kartu. Galima sakyti, jog kilimas keičia archajinį šeimos židinio simbolį.

Autoritetas

Kūrybingi menininkai, išmintingi žmonės.

Pagrindinis darbo įrankis

Rankų darbo kilimus projektuoju tik piešdama ranka su teptuku ant gero popieriaus, ant mylimo didelio stiklinio darbo stalo. Kompiuteris – tik pagalbinė priemonė techniniams dalykams, niekada nepakeisianti autentiško piešinio ranka. Paprastai visi kilimų projektai ,,suprojektuojami“ mintyse ir virtualiai galimi variantai ,,paklojami“ būsimuose namuose. Prie darbo stalo lieka tik užfiksuoti rezultatą.

Labiausiai kurti įkvepianti vieta

Kūryba vyksta visada, nepriklausomai nuo vietos. Nuolat galvoji apie savo tuometinį projektą, gali ,,pamatyti“ jį beužmiegant, einant keliu ar ruošiant šeimai vakarienę. Labiausiai įkvepia ne vieta, o šalia esantys mylintys artimi žmonės.

Geriausias kūrybinio proceso garsinis fonas 

Šiuo metu tyla.

Nuo ko prasideda dizainerio darbo dienos rytas? 

Šiuo metu nuo ankstyvo kėlimosi ryte, ramių pusryčių ir tobulo vaizdo pro langą.

Pagrindinė žinutė, emocija, kurią norite perteikti savo gaminiais

,,Kur patiestas Tavo kilimas – ten yra Tavo namai“ – byloja persų patarlė. Kurdama tikiu, kad mano kilimai ir kuria tą namų dvasią, spinduliuojančią estetika, jaukumu, ramybe, namų emocinę zoną, kur visada norisi sugrįžti ir būti kartu su savo brangiais žmonėmis.

Linkėjimas LDF dešimtmečio proga

LDF linkiu gražių, prasmingų bendrų projektų , skleidžiant Lietuvoje gero dizaino kultūrą.

Back To Top